adomas sabaliauskasŠių metų vasario 12, penktadienį, 18:00 val., prekybos centre „Gedimino 9“ (Gedimino pr. 9, Vilnius), IV aukšto galerijoje, rengiamas LUNI užsiėmimas apie parkūrą – ekstremalų judėjimo meną.

Lektorius Adomas Sabaliauskas yra baigęs Lietuvos kūno kultūros akademiją, turi įgijęs daug teorinių ir praktinių žinių, susijusių su šiuo metu jaunimo tarpe populiarėjančia ekstremaliąja veikla. A. Sabaliauskas yra įsteigęs Elektrėnuose tokio pobūdžio klubą, kuriam ir vadovauja. Klube propaguojamos šios pagrindinės subkultūrinės aktyvaus laisvalaikio formos: akrobatiniai parkūro pratimai, meninė gimnastika, breiko šokiai, savigynos ir gyvenimo įgūdžių formavimas kapueiros kovos meno pagalba. Šia veikla A. Sabaliauskas užsiima nuo 2000 m., treneriu ir vadovu dirba jau 5 metai. Turi nemažai asmeninių ir kolektyvinių pasiekimų. Šių metų sausio mėnesį jis užėmė pirmąją vietą šokių virpesių festivalyje breiko srityje.

Renginys facebook'e

Lektorius papasakos parkūro atsiradimo istoriją ir aptars, kuo skiriasi pagrindinės parkūro kryptys – bėgimas (running) ir triukai (tricking). Klausytojai bus supažindinti su įžanginiais akrobatiniais pratimais (spurtu, kūlversčiais, šuoliais), estafetėmis jungiant veiksmus ir žaidimu „Paskui mane“ („Follow my“). Lektorius pasidalins patirtimi, kaip taisyklingai kvėpuoti ir kompensuoti nuovargį, supažindins su biomechanikos ir traumų fiziologijos pagrindais.

parkurasParkūras – judėjimo menas

Parkūras (pranc. parkour – distancija, kliūčių ruožas) – tai veikla, besiribojanti su Rytų kultūros menų filosofija, akrobatika ir ekstremaliu sportu. Ši veiklos rūšis, dar vadinama „laisvuoju bėgimu“ (free running), atsirado 1988 m. Paryžiaus priemiesčio Lisseso gatvių gaujoje „Yamakasi“. Pradininkai – Davidas Belle ir jo kolega Sebastienas Foucan – parkūrą apibūdino kaip „nenutrūkstamą judėjimą iš taško A į tašką B įveikiant įvairias kliūtis subjekto aplinkoje – virš, po, aplink ir kiaurai“.

Žmonės, praktikuojantys parkūrą, vadinami treiseriais (tracers). Tačiau treiseriui parkūras yra kur kas daugiau nei šokinėjimas per kliūtis ar įvairių triukų atlikimas. Tai nėra vien ekstremalus sportas, o sugebėjimas greitai ir orientatyviai judėti. Čia svarbiausia ne tik kūno judėjimo menas, bet ir žmogaus mintys. Tikslas – tiesiog instinktyviai įveikti kliūtis, kurios atsiranda jūsų kelyje. Tokia tikra „Yamakasi“ judėjimo filosofija. Jos esmė ta, jog viskas, kas mus supa, nėra kliūtys, kurių reikėtų vengti ir kurių negalima apeiti, jas galima protingai įveikti. Treiseris turi judėti kaip vanduo, aplenkdamas visas pasitaikiusias kliūtis.

Toks judėjimo supratimas priimtinas kiekvienam treiseriui. Judesiai, kurių metų kūnas įveikia pačias įvairiausias kliūtis (gatvės įrangą, namų sienas, balkonus, turėklus, siaurus tarpus tarp jų, stogus, verandas), skirstomi į dvi grupes: bėgimą išnaudojant atremtį (running) ir akrobatinius veiksmus (tricking).

Žmonės, kuriems parkūras yra gyvenimo būdas, be baimės, pasikliaudami savisaugos instinktais įveikinėja tvoras, laipioja per mūrą, šokinėja tarp stogų. Žinoma, tam fiziškai ir psichologiškai ruošdamiesi ne vieną valandą, o ištisus metus. Tik tuomet tai tampa įprasta ir natūralu.

Pradžioje atliekami paruošiamieji pratimai su savo svorio centru, papildomu inventoriumi. Tik juos įsisavinus, tobulinami veiksmai, galiausiai jungiant ir pritaikant juos bėgime ar judėjime. Analizuojama įvairiausia gyvenimo patirtis, lavinamos kūno galimybės. Treiseriai viską vertina ir veikia tik blaiviu ir racionaliu mąstymu, kuris ugdo pasitikėjimą savimi adrenalino perpildytame kūne – kaip įveikti, o ne apeiti iškilusią kliūtį.

Iš tikrųjų, pats svarbiausias dalykas yra harmonija tarp tavęs ir kliūties; kūno judėjimas turi būti elegantiškas: Tarkim, jeigu praleki virš tvoros elegantiškai ir tvarkingai – tai nuostabu ir įspūdinga. Parkūre nėra nereikalingų judesių, svarbiausia susieti juos su savitaiga ir koordinacija. Keletas pagrindinių judesių: „Katės šuolis“ (abi rankos uždėtos ant kliūties, kūnas perkeliamas tarp jų); „Tik-tak“ judesys (atsistūmimas nuo įvairių plokštumų); „Tornadas“ (horizontalus 90 laipsnių flegas) ir pan.

Daugiau informacijos rasite pasinaudoję paieškos svetainėmis arba URBAN FREEFLOW - THE OFFICIAL WORLDWIDE FREERUN / PARKOUR NETWORK

              facebook lunirss lunitwitter luniwikipedia 32

Facebook

Vikipedija