b_850_315_16777215_00_images_iliustracijos_2015_vilnius_Virsupio_paieskos.jpg

2015 m. spalio 6-ąją, šeštadienį, Laisvasis universitetas (LUNI) kviečia ieškoti legendinio Viršupio. Kelionės pradžia: 14 val. prie Katedros varpinės bokšto.

Renginys Facebook'e

Viršupio dvaras arba rūmai, dažniausiai vadinami karalių vasaros rezidencija, minimi ne viename istoriniame dokumente, tačiau iki šiol nėra atrasti ir jų vieta neidentifuota. Ilgainiui Viršupio pavadinimas visaip išsikraipė ir multiplikavosi, tad tarpukario Vilniaus topografijoje jį galime atrasti keliais pavidalais – Wierszupka (vietovė), Werszupka (upelis), Wierszuba (kapinės), Wirszupa (vietovė). Šių dienų Vilniaus žemėlapyje išliko Viršubos kapinės ir bevardis buvęs Viršupio (Werszupka) upelis, iš vamzdžio gniaužtų išsilaisvinantis tik pačiame žemupyje. Be to, atsirado ir autentikos stokojantis naujadaras – Viršupio gatvė.

Viršupis pažymėtas 1581 m. Vilniaus atlase, čia buvęs karaliaus vasarnamis minimas 1647 m. knygoje, o LDK iždo dokumentai centriniame Varšuvos archyve liudija, kad karaliaus Žygimanto Augusto (Zygmunt II August) vasaros rezidencija Viršupyje iškilo 1546 metais, kai čia buvo įrengti 28 žuvų tvenkiniai.

Vis dėlto apie Viršupį daugiausia sužinome iš XIX a. istorikų ir ypač iš Adomo Honorio Kirkoro (Adam Honory Kirkor), kuris 1853 m. liepą kasinėjo numanomoje rūmų vietoje, aptiko kažkokius pamatus ir požeminius urvus bei atrado daug koklių ir senovinių monetų.

Nors archyvinės medžiagos, atrodo, yra nemažai, tačiau ji gana prieštaringa, tad nustatyti Viršupio vietą labai pasikeitusiame landšafte ne taip paprasta. Labiausiai tikėtina Viršupio vieta gali būti Neries pakrantėje už Vilniaus universitetinės Antakalnio ligoninės (Antakalnio g. 124), bet 1992 m. atlikti tos vietovės tyrimai nuvylė – 8 šurfuose beveik nieko nerasta.

Ši nesėkmė skatina ieškoti kitos Viršupio vietos. Tokia vieta gali būti A. H. Kirkoro paminėto Viršupio savininko Aleksandravičiaus (Aleksandrowicz) dvarvietė, esanti už 6 km prieš srovę nuo pirmosios. Vietovė, kur į Nerį įteka Veržuva (Warżówka), irgi buvo vadinama Viršupiu (Wierszuba arba Wirszupa).

Daugiau informacijos apie Viršupį surinko LUNI kelionių klubas: http://on.fb.me/1Na5elA

              facebook lunirss lunitwitter luniwikipedia 32

Facebook

Vikipedija