b_850_315_16777215_00_images_2013_luni_vilnius_menas.jpg
Spalio 21 d., pirmadienį, 18 val. Laisvasis universitetas (LUNI) kviečia į antrąjį susitikimą su psichiatre Danguole Survilaite, kuri skaitys paskaitą „Menas ir beprotybė" bei atsakys į visus klausytojams rūpimus klausimus. Renginys vyks VU Chemijos fakulteto 125 auditorijoje, Naugarduko g. 24, Vilniuje.

Renginys Facebook'e

Paskaitos garso įrašas:

Danguolė Survilaitė. Menas ir beprotybė by Luni_Vilnius on Mixcloud

Respublikinės Vilniaus psichiatrijos ligoninės gydytoja psichiatrė Danguolė Survilaitė daugiau kaip 40 metų domisi pacientų menu. Ilgametė psichiatrės patirtis 1993 m. paskatino įkurti pirmąją Lietuvoje meno studiją psichiatrijos įstaigoje. Netrukus buvo įkurtas klubas „13 ir Ko" – nevyriausybinė organizacija, siekianti ugdyti ir lavinti asmenis, patyrusius psichikos sutrikimus ir turinčius polinkį menui. 1995 m. Lietuvos technikos bibliotekoje surengta pirmoji Lietuvoje psichikos ligonių dailės paroda „Sielų pašnekesiai". Vėliau buvo surengta dar keliolika psichikos negalavimus patyrusių žmonių dailės darbų parodų, klubas turi sukaupęs bene didžiausią pacientų meno kolekciją Lietuvoje.

Visuomenėje paplitęs mitas, kad visi menininkai, kūrėjai yra keistuoliai, turi tam tikrų nukrypimų nuo psichikos normos arba, dar griežčiau, yra „nenormalūs", t. y. psichiškai nesveiki. Patikimai žinoma, kad dailininkai Vincentas Van Goghas, Michailas Vrubelis, Eduardas Munchas, Mikalojus Konstantinas Čiurlionis iš tikrųjų gydėsi psichiatrijos įstaigose dėl psichikos sutrikimų.

„Man labai nepatinka, kai pacientai, prisiskaitę knygų, dažnai mėgsta vardyti, kokios garsenybės sirgo psichikos ligomis. Ne kiekvienas psichikos liga persirgęs asmuo galėtų būti Čiurlionis, ir liga tikrai nesulygina skirtingų asmenybių. Nesutinku, kad liga iš žmogaus padaro genijų. Liga, ypač psichikos, medicininiu požiūriu yra neigiamas dalykas. Matyt, žmogaus jau iki ligos būta talentingo, tik jį varžė visuomenės ir paties „cenzūra". Liga padėjo išsilaisvinti", – įsitikinusi lektorė.

              facebook lunirss lunitwitter luniwikipedia 32

Facebook

Vikipedija