antoine seimaLiepos 24 d., trečiadienį, 18 val. Laisvasis universitetas (LUNI) kviečia į susitikimą su Jurgita ir Gariu Antoine, gyvenančiais Rouzbudo indėnų rezervate, Pietų Dakotoje, JAV. Jie papasakos apie indėnų istoriją, kultūrą, kalbų nykimą ir „modernų“ gyvenimą rezervatuose. Pasakojimas bus iliustruotas nuotraukomis ir projekto „Lakota Documentaries“ darbų pavyzdžiais. Renginys vyks baro „Misterija“ II a. salėje, Totorių g. 18, Vilniuje.

Renginys Facebook'e

Paskaitos garso įrašas:

Jurgita ir Garis Antoine. Neįprastas gyvenimas indėnų rezervate by Luni_Vilnius on Mixcloud

Antropologė Jurgita Saltanavičiūtė-Antoine, Oklahomos universitete apsigynusi disertaciją apie lakotų kultūrą, dirba Sinte Gleška universitete, kuris 1971 m. buvo įkurtas Rouzbudo indėnų rezervate. Jurgitos vyras, lakotas Garis Antoine, mokytojauja Rouzbudo paauglių socializacijos centre, kuriame dirba su ypač sunkaus elgesio vaikais. Šeima augina beveik trejų metų dukrytę Medeiną.

Jurgita papasakos apie nykstančias indėnų kalbas ir būdus, kuriais jas bandoma saugoti. Garis akcentuos indėnų socialinę organizaciją, grįstą giminės ir šeimos santykiais, kurie indėnams yra bene svarbiausias dalykas.

Lakotai – indėnų gentis, priklausanti Septynių tarybos laužų (Očeti Šakowin) sąjungos grupei, kuriai dar priklauso dakotai bei nakotai. Daugiausia lakotai gyvena Šiaurės ir Pietų Dakotos valstijose, ten įkurti jų rezervatai. Oficialiais JAV gyventojų surašymo duomenimis, šiuo metu gyvena apie 70 000 lakotų tautybės žmonių, iš jų apie 20 000 kalba lakotų kalba. Lakotams priklausė žymūs vadai: Sėdintis Bizonas (Tatanka Iyotake), Jo Šėlstantis Žirgas (Tašunka Witko), Raudonasis Debesis (Mahpiya Luta).

Pastarasis vadas, Gario Antoine'o protėvis, yra vienintelis, kuris kovose su federaline kariuomene yra laimėjęs ne tik mūšį, bet ir 1866–1868 m. karą bei privertęs federalinę vyriausybę pasirašyti indėnams naudingą sutartį.

Šiuo metu lakotų rezervatai turi autonominės apygardos statusą, jie pavaldūs ne valstijos, kurioje konkretus rezervatas įkurtas, bet federalinei valdžiai. Daugelį socialinių, aprūpinimo būstu, švietimo, sveikatos apsaugos reikalų tvarko ir finansuoja federalinė vyriausybė – šie įsipareigojimai jai yra numatyti XIX a. pasirašytose sutartyse mainais už atimtas indėnų žemes.

Rouzbudo rezervate, įkurtame 1889 metais, šiuo metu gyvena apie 21 000 žmonių. Jame veikia Sinte Gleška universitetas, kuriame mokosi apie 800 studentų.

rouzbudas

              facebook lunirss lunitwitter luniwikipedia 32

Facebook

Vikipedija