wikileaks_censoredNegęstant tarptautiniam skandalui dėl organizacijos „WikiLeaks“ veiksmų, gruodžio 17-ąją, penktadienį, 18:00 val., Laisvasis universitetas (LUNI) Vilniuje rengia paskaitą apie šiuos valstybinių ir tarptautinių politikos bei verslo struktūrų demaskuotojus. Paskaita, kurią ves žurnalistė Audra Čepkauskaitė, vyks „Artotekos“ kūrybinėse dirbtuvėse (A. Strazdelio 1, prie muzikos klubo „Tamsta“, Vilnius).

Renginys facebook'e

Tarptautinė žurnalistų federacija (TŽF) ir organizacija „Reporteriai be sienų“ smerkia išpuolius prieš pranešėjų nutekintą informaciją skelbiančią „Wikileaks“ ir vieną jos įkūrėjų Julianą Assange‘ą.

„WikiLeaks“ (toliau – Vikilyksai) yra 2006-2007 m. veiklą pradėjusi pasaulinė tinklinė organizacija, viešinanti ir analizuojanti informaciją, kuri jų požiūriu turi politinės ir visuomeninės reikšmės. „Pirmiausia mus domina despotiški režimai Azijoje, buvusios sovietinės šalys, sub-Sacharos Afrika ir Viduriniai Rytai, tačiau mes taip pat tikimės būti naudingi Vakarų žmonėms, kurie nori atskleisti neetišką savo vyriausybių ir korporacijų elegesį“, – rašoma Vikilyksų svetainėje.

Vikilyksai teigia siekę sukurti visiškai saugų būdą viso pasaulio pranešėjams (whistleblowers) viešinti informaciją. Organizacija skelbia gavusi daugiau negu pusantro milijono dokumentų iš disidentų bendruomenių ir anoniminių pranešėjų. Šimtai savanorių Vikilyksų bendradarbių – programuotojų, koduotojų, žurnalistų ir analitikų – dirba be užmokesčio.

2008 m. Vikilyksams paskirta žurnalo „The Economist“ Naujosios žiniasklaidos (New media) premija, J.Assange‘ui – „Index of Censorship“ premija už žodžio laisvę, 2009 m. – žmogaus teisių organizacijos „Amnesty International“ Žiniasklaidos premija už neteisminių nužudymų atskleidimą Kenijoje, o 2010 m. jis apdovanotas Samo Adamso premija už principingumą.

Prieš dešimt metų JAV prezidentas Billas Clintonas, kalbėdamas apie Kinijos bandymus cenzūruoti internetą, ironiškai palinkėjo jai sėkmės sakydamas, kad tai tas pats, kaip bandyti prikalti žele prie sienos. Vikilyksų istorija parodys, ar tai gali pavykti, jeigu vienu metu bus paimta daug politinių bei verslo plaktukų ir jais kalama tarptautiniu lygiu.

„Mylėkit mus arba nekęskite mūsų, bet apginkite mus“, – rašė Vikilyksai savo puslapyje po to, kai interneto bendrovės viena po kitos atsisakė teikti jiems paslaugas.

Diskusijoje bus bandoma atsakyti į klausimus, kaip Vikilyksai susikūrė, kokie jų veiklos principai, kokia jų ir jų „seserinių“ organizacijų reikšmė žodžio laisvei ir vešajai diskusijai, kodėl Vikilyksai ypatingai svarbūs Lietuvai ir Lietuvos žurnalistikai?

Keletas klaidų, dėl informacijos stokos pasikartojančių pokalbiuose apie Vikilyksus:

¤ jie nesilaiko etikos taisyklių ir pažeidžia įstatymus,

¤ jie antiamerikietiški ir antivakarietiški,

¤ jie skelbia informaciją tik apie Ameriką,

¤ jie nieko naujo nepaskelbė, tik tai, kas ir taip žinoma tiems, kas domisi,

¤ negražu skaityti svetimus laiškus,

¤ jie vagia informaciją,

¤ dėl jų neatsakingos veiklos žus žmonės ir prasidės nauji karai,

¤ tas Assange‘as – tai kažkoks kompiuterių įsilaužėlis ir dar moterų prievartautojas,

¤ jie patys yra slapta organizacija, kaip jie gali reikalauti skaidrumo iš kitų?

Audra Čepkauskaitė studijavo žurnalistiką VU, vėliau – mokslo ir technologijų istoriją ir filosofiją KTU, daugiau nei dešimt metų dirbo Lietuvos radijo (LR) naujienų tarnyboje, rengė pasakojimus laidoms "Ryto garsai" ir "Kultūros savaitė", taip pat kūrė laidas "Be sienų" (apie globalizaciją), "Vėjas Vakarų krypties" (apie permainas visuomenėje) ir  "Naujas Laikraštis" (apie tai, ar pavyko XIX a. sugalvotas Lietuvos modernizacijos projektas). Šiuo metu radijo stotyje "Klasika" rengia laidą "Žmonės ir idėjos".

wikileaks

              facebook lunirss lunitwitter luniwikipedia 32

Facebook

Vikipedija