CapoeiraBalandžio 8 d., ketvirtadienį, 18:00 val. prekybos centre „Gedimino 9“ (Gedimino pr. 9, Vilniuje), III aukšte esančioje „Ekobangos“ erdvėje rengiama pažintinė kapueiros treniruotė, per kurią bus galima susipažinti su šio Brazilijos vergų kovos meno pagrindais. Treniruotei vadovaus LKKA absolventas, Elektrėnų sporto klubo treneris Adomas Sabaliauskas. Į treniruotę rekomenduojama ateiti apsirengus laisvais sportiniais rūbais.

Renginys facebook'e

Kapueira (capoeira) – tai kovos menas, kurį XVI a. pradžioje Brazilijoje sukūrė afrikiečių vergai. Šis kovos stilius pasižymi išraiškingais akrobatiniais elementais, gausybe šokio, klastos ir net vaidybos elementų. Kapueiroje organiškai persipina kova, šokis ir žaidimas.

Šį kovos rūšis turi gilias istorines šaknis. Apie 1500-uosius metus,  kada portugalai išsilaipino Brazilijos indėnų pakrantėse, prasidėjo Pietų Amerikos kolonizavimas gabenant juodadarbius vergus iš Afrikos. Vergai tęsė savo kultūrines tradicijas jas sukryžmindami su naujų žemių papročiais – laisvu nuo darbo metu kūrė kapueiros pamatus. Didėjant dirbamos žemės plotams ir darbo krūviui, XVII amžiuje iš Angolos kilę vergai sukėlė maištą prieš portugalų kolonizatorius. Maištas baigėsi muštynėmis ir riaušėmis. Nuo to laiko kapueiros judėjimas tarp vergų buvo uždraustas iki pat 1930 metų.

Kapueira atgimė tik XX a. pradžioje, kai du brazilai – Mestre Bimba ir Mestre Pastinja – atidarė pogrindinę šios kovos mokyklą. Jie populiarino kapueirą kaip pramoginį nacionalinį žaidimą, besiremiantį tradiciniais ritualai. Vienas jų mokė savigynos pradmenų, o antrasis – šokio elementų. Laikui bėgant, kapueira įgavo dão judėjimo pavidalą.

 

Kapueiros stilių yra gana daug, kiekvienam jų būdingi saviti bruožai. Priklausomai nuo stiliaus, kovoje gali labiau dominuoti greitis, akrobatika, plastika, vikrumas ar klasta. Jei į kapueirą žiūrėtume kaip į šokį, pastebėtume, jog čia nėra specialios choreografijos, bet yra daugybė šokio elementų. Pagrindinis elementas – ritmingas judėjimas kojomis, perkeliant kūną nuo vienos kojos ant kitos. Taip gaunamas vientisas koordinuotas judėjimas. Kapueiroje galima įžvelgti brazilų sambos, breiko, akrobatinės gimnastikos ar taekvondo judesius.

Svarbiausia kapueiros taisyklė – išvengti priešininko smūgio (išsisukti). Tokia kovos taktika buvo pasirinkta todėl, kad maištininkai plikomis rankomis ir kojomis turėjo kovoti prieš gerai ginkluotus portugalus, ginkluotus kardais ir špagomis. Kapueiros kovotojui būtina perprasti išsisukimo nuo smūgių kombinacijas. Tuomet koja galima parklupdyti priešininką, priartėti prie jo ir atlikti kitus kovos veiksmus. Vienas pagrindinių kapueiros judesių – vidinis smūgis koja. Veiksmo metu kojos laikomos žergtai, po to smūgiuojama koja, kuri yra toliau nuo priešininko. Smūgio judesys primena mėginimą peržengti.

Lektorius Adomas Sabaliauskas, baigęs Lietuvos kūno kultūros akademiją, Elektrėnuose įsteigė klubą, kuriame užsiimama akrobatiniais parkūro pratimais, menine gimnastika, breiko šokiais, kapueiros kovos menu. Treneriu ir klubo vadovu A. Sabaliauskas dirba jau 5 metai.

Daugiau informacijos apie kapueiros istoriją: www.capoeirawashingtondc.com

              facebook lunirss lunitwitter luniwikipedia 32

Facebook

Vikipedija