pladas0Kovo 18 d., 18 val. moterų istorijos mėnesį švenčiantis LUNI kviečią į BO, II a., kur lektorius Justinas Pladas kalbės apie feminizmo teorijos naudą vyrams ir kokias išsilaisvinimo galimybes vyrams atveria moterų išsilaisvinimo judėjimai.

Renginys Facebook'e

Ką Tau reiškia pats terminas feminizmas”? Jeigu koks nors praeivis paklaustų, kaip paaiškintum?

Galbūt reiktų kažkiek išskirti tą istorinį aspektą. Geriausiu atveju tėra pusantro šimto metų, kai moterys apskritai gali kaip asmenys, kaip subjektai dalyvauti ūkiniam, politiniam, socialiniam gyvenime. Ir tas žodis “feminizmas”, jo neverta atsisakyti šiuo metu, ypač nenorint prarasti tos paralelės su, sakysim, kitom kultūrom, kur moterų padėtis yra panaši, kaip kad buvo pas mus prieš šimtą metų ar daugiau.

O feminizmas Tau yra labiau teorinė prieiga, socialinis judėjimas, ar mąstymo būdas?

Na, viskas, ką išvardinai ir gal dar kažkas [šypsosi].

Kokios feminizmo sritys ir nagrinėjami klausimai Tau yra įdomiausi?

Na, feminizmas nėra toks vienalytis monolitinis judėjimas. Mane šiuo metu labiau domina toks sex positive feminizmas ir consent culture. Concent culture yra feministinis priešnuodis prievartos kultūrai, kai tu atsiklausi žmogaus, kai tu neobjektyvizuoji žmogaus, kai tu gerbi jo autonomiją – tai yra konsento kultūra. O pas mus Lietuvoje, ypač kas liečia lyčių, romantinius santykius ar kažkokį date’inimą, tai dar yra labai daug tų numanomų dalykų, kažkokio neva įsivaizdavimo, kaip turėtų elgtis “tikras vyras”, kas turi būti iniciatorius, kuris aktyvioj, kuris pasyvioj rolėj. Konsento kultūroje priešingai, stengiamasi atsiriboti nuo tų visų tradicinių dalykų ir individualizuoti visus šiuos veiksmus. bendraudamas su konkrečiu žmogumi turi atitinkamai kurti savo scenarijų, o ne tokį, koks numatytas išankstinio žinojimo apie lyčių vaidmenis, kuriuos mes matome pradedant nuo kino, reklamų iki porno. Tai liečia viską – žmogaus seksualumą apskritai, ne tik seksą kaip veiklą dėl malonumo. Na, pirmiausiai dėl malonumo, nes dėl pastarojo buvo stigma , pirmiausia einanti iš katalikiško religinio sparno, neva kad seksas dėl malonumo yra kažkoks gėdingas, nuodėmingas.  Tai visų pirma konsento kultūra siekia būtent tai pralaužti. Žmogaus seksualumas yra kažkas gražaus, tuo galima mėgautis be jokios gėdos ir kaltės tol, kol tai tenkina visus jame dalyvaujančius asmenis nepriklausomai nuo lyties, seksualinio tapatumo. Taip pat ir kai kalbame apie žmogaus seksualumą, lyties identitetą, seksualinę orientaciją, įskaitant ir aseksualumą. Galima būtų pagalvoti, kad sex positive tarsi nurodo į tuos žmones, kurie labai aktyviai užsiima seksu ir mėgsta tai daryti, bet iš tikrųjų sex positive reiškia neutralų požiūrį į seksą kaip vieniems žmonėms malonų ir labai įtraukiantį užsiėmimą, o kitiem – mažiau. Praktiškai feminizmas man yra kaip judėjimas už įvairovę ir už didesnę individo autonomiją.

pladas

 

              facebook lunirss lunitwitter luniwikipedia 32

Facebook

Vikipedija