LUNI pranešimai

Kviečia PiLeFe („Piktų lesbiečių festivalis”)

Skaityti daugiau...PiLeFe („Piktų lesbiečių festivalis”) ieško turinčių kuo ir norinčių tuo pasidalinti. Festivalis subalansuotas lesbietėms, bet tinka visoms/iems queer ir jų draugėms/ams. Todėl mus domina viskas – nuo istorijų, kaip nesveikai gera/bloga yra comingout'inti, iki skvotinimo galimybių Lietuvoje pristatymo. Veikmas vyks 2012 m. rugpjūčio 24-26 d., Lietuvos teritorijoje (vieta tikslinama) stovyklavietės pavidalu, savanorystės principu. Atsiliepkite: Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.

Skaityti daugiau...

Kokias grėsmes kelia 3 naujos atominės elektrinės?

Skaityti daugiau...Balandžio 19 d., pirmadienį, 18:00 val. prekybos centre „Gedimino 9“ (Gedimino pr. 9, Vilniuje), III aukšte esančioje „Ekobangos“ erdvėje rengiama jungtinė dviejų ekologų – maskviečio Vladimiro Sliviako ir kauniečio Lino Vainiaus – paskaita apie grėsmes, kurios kyla dėl Lietuvos teritorijoje ir greta jos ketinamų statyti 3 atominių elektrinių (Visagino, Astravo ir Kaliningrado). Lektoriai papasakos apie branduolinės energetikos situaciją Europoje bei pasaulyje ir panagrinės kelis plačiai skleidžiamus mitus, susijusius su „švaria ir saugia“ branduoline energetika.

Kadangi Laisvajame universitete (LUNI) praeitą savaitę aptartas Astravo AE (Baltarusija) projektas, šį kartą lektoriai savo dėmesį sukoncentruos į Visagino (Lietuva) ir Kaliningrado (Rusija) atomines elektrines. V. Sliviakas kalbės apie Kaliningrado AE keliamas grėsmes, o L. Vainius papasakos apie nutylimus Visagino AE projekto kritinius aspektus.

Vladimiras Sliviakas – visuomeninės ekologinės organizacijos „Ekozaščita!“ („Ekoapsauga!“) valdybos ir didžiausio pasaulyje antibranduolinio judėjimo tinklo „Nuclear Information and Resource Service“ (NIRS) direktorių tarybos narys. Nuo 1989 m. aktyviai organizuoja įvairias antibranduolinio judėjimo kampanijas Rusijoje ir kitose šalyse. Parašė daugiau nei 400 straipsnių energetikos ir aplinkos apsaugos tematika.

– aplinkosaugos bendrijos „Atgaja“ tarybos narys, Lietuvos dviratininkų bendrijos (LDB) pirmininkas, „CEE Bankwatch Network“ koordinatorius.

Laisvasis universitetas (LUNI) – tai po Lietuvą išsiraizgęs nepriklausomas alternatyvus savišvietos tinklas, nuo 2008 m. rugsėjo veikiantis kaip atsvara valstybiniams ir privatiems universitetams. Mokymasis LUNI yra nemokamas ir visiems prieinamas. Tai vieša diskusijų erdvė, skatinanti motyvaciją žinoti, o ne gauti diplomą.

Daugiau informacijos galite rasti svetainėje luni.lt. Kviečiame pirmadieniais nuo 18 val. klausytis radijo laidos „LUNI valanda per Start FM“ (startfm.lt). Norėdami operatyviai gauti informaciją apie Laisvojo universiteto renginius, prisijunkite prie LUNI „Facebook“ grupės arba parašykite laišką Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..

Vilniaus LUNI iniciatyvinė grupė

2010 04 18

 

 

„Lunatikai“ mokysis Brazilijos vergų kovos meno

Skaityti daugiau...Balandžio 8 d., ketvirtadienį, 18:00 val. prekybos centre „Gedimino 9“ (Gedimino pr. 9, Vilniuje), III aukšte esančioje „Ekobangos“ erdvėje Laisvasis universitetas (LUNI) rengia pažintinę capoeiros treniruotę, per kurią bus galima susipažinti su šio Brazilijos vergų kovos meno pagrindais. Treniruotei vadovaus LKKA absolventas, Elektrėnų sporto klubo treneris Adomas Sabaliauskas. Į treniruotę rekomenduojama ateiti apsirengus laisvais sportiniais rūbais.

Lektorius Adomas Sabaliauskas, baigęs Lietuvos kūno kultūros akademiją, Elektrėnuose įsteigė klubą, kuriame užsiimama akrobatiniais parkūro pratimais, menine gimnastika, breiko šokiais, capoeiros kovos menu. Treneriu ir klubo vadovu A. Sabaliauskas dirba jau 5 metai.

Capoeira (tariama – kapueira) – kovos menas, kurį XVI a. pradžioje sukūrė Brazilijon atgabenti afrikiečiai vergai. Tai kovos stilius, pasižymintis išraiškingais akrobatiniais elementais, šuoliais, smūgiais kojomis, taip pat gausybe šokio, klastos ir net vaidybos elementų. Čia persipina kova, šokis ir žaidimas. Capoeiros stilių yra gana daug ir kiekvienam iš jų būdingi skirtingi bruožai. Priklausomai nuo stiliaus, kovoje gali labiau dominuoti greitis, akrobatika, plastika, vikrumas ar klasta.

Capoeiros kova dažnai vadinama žaidimu (portugališkai – jogo, tariama „žiogu“), kadangi siekiant nugalėti priešininką, naudojama ne tik fizinė jėga, smūginė technika ar judesių vikrumas, bet ir loginis mąstymas, įžvalgumas, intuicija, apgaulė, gudravimas, aktoriniai sugebėjimai.

Capoeira išsiskiria iš kitų kovos menų ne tik tuo, kad yra bene labiausiai išlaikiusi savo autentišką formą ir mažiausiai asimiliavusi su kitokiomis kovos rūšimis, bet ir tuo, kad yra neatsiejama nuo muzikos. Muzika diktuoja kovos tempą, ritmiką, stilistiką, įkvėpia, suteikia kovotojams stiprybės beienergijos. Tam tikros dainos netgi diktuoja žaidimo taisykles, kviečia į kovą konkrečius asmenis. Capoeiros muzika ir žaidimas rodoje – simbiotiškai susiję dalykai Roda – tai ratas, sudarytas iš plojančių, grojančių bei dainuojančių „kapueristų'' (origin. k. – capoeiristas), kuriame vyksta žaidimas – savotiškas capoeiros kovų laukas. Rodoje nežaidžiama (nekovojama) be muzikos.

Daugiau informacijos galite rasti svetainėje luni.lt. Kviečiame pirmadieniais nuo 18 val. klausytis radijo laidos „LUNI valanda per Start FM“ (startfm.lt). Norėdami operatyviai gauti informaciją apie Laisvojo universiteto renginius, prisijunkite prie LUNI „Facebook“ grupės arba parašykite laišką Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..

Vilniaus LUNI iniciatyvinė grupė

2010 04 08

 

 

Filmas „Čekiška svajonė“ – apie vartotojus, tapusius marionetėmis

Skaityti daugiau...2010 m. balandžio 1 d., ketvirtadienį, 18:00 val., „ARTotekos“ kūrybinėse dirbtuvėse, A. Strazdelio g. 1, Vilniuje, LUNI rengia kolektyvinę filmo „Čekiška svajonė“ („Český sen“) peržiūrą bei aptarimą. Dviejų jaunų čekų – Víto Klusáko ir Filipo Remundos – 2004 m. sukurtas dokumentinis filmas „Čekiška svajonė“ – tai ironiškas kelionių vadovas po kapitalistinį vartotojų rojų, kuriamą mūsų akyse. Filmas dubliuotas rusų kalba, subtitrai – angliški.

Kinematografijos fakulteto studentai (šis filmas – jų diplominis darbas) atliko šokiruojantį socialinį eksperimentą – viliodami galimybe apsipirkti, jie sugebėjo sukviesti daugybę žmonių į prekybos centrą, kurio... iš viso nėra. Į prekybcentrio „atidarymą“ 2003 m. gegužės 31 d. iš visos Čekijos suplaukė apie 3000 žmonių, tačiau viduryje laukų netoli Prahos jie rado tik... reklaminį skydą. Mat prekybos centro imitacijai pakako paprastos 10x100 metrų spalvinga plėvele aptrauktos konstrukcijos, iš tolo primenančios pastato sieną.

Įdomus ir faktas, kad grandiozinė dviejų studentų afera yra... visai neaferistiška. Prekybos centro reklamoje melo nebuvo – gudriai suregzti reklaminiai šūkiai („Neikite!“, „Nevažiuokite!“, „Neleiskite pinigų!“) iš tikro neragino vykti į prekybos vietą. Prekybcentrio logotipas irgi parinktas simboliškai – tai pora muilo burbulų. Tad filmo kūrėjai neturėjo jokių problemų su teisėsauga.

Be to, filme labai svarbus ir politinis kontekstas. Juostos filmavimo metu Čekijoje kaip tik buvo ruošiamasi referendumui dėl šios šalies stojimo į ES. Filmo autoriai retoriškai klausia: „Jei mums minimaliomis priemonėmis pavyko apkvailinti kelis tūkstančius žmonių, tai kas gali paneigti, kad kur kas didesnes galimybes turinti valdžia negali apkvailinti kelių milijonų?“

Šiuo eksperimentu filmo kūrėjai įrodė, jog šiuolaikiniai žmonės tapo patikliais vartotojais, kuriais itin lengvai manipuliuoti, ir pademonstravo, kaip puikiai tokius žmones kvailina įvairaus plauko rinkodarininkai, sielovadininkai ir, aišku, politikai.

Daugiau informacijos galite rasti svetainėje luni.lt. Kviečiame pirmadieniais nuo 18 val. klausytis radijo laidos „LUNI valanda per Start FM“ (startfm.lt). Norėdami operatyviai gauti informaciją apie Laisvojo universiteto renginius, prisijunkite prie LUNI „Facebook“ grupės arba parašykite laišką Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..

Vilniaus LUNI iniciatyvinė grupė

2010 03 31

 

Skaityti daugiau...

LUNI kviečia studentus atsinešti savo kūnus – diskutuosime, ar jie reikalingi

Skaityti daugiau...Pastaruoju metu Holivudo kino pramonė pažėrė mums visą saują filmų, kurie tarsi pranašauja, kas visai netolimoje ateityje nutiks mūsų kūnams, o kartu – ir mūsų savimonei. Vieni ryškesnių pavyzdžių – globalinį rezonansą sukėlęs „Įsikūnijimas“ („Avatar“), ne mažiau populiarus „Žaidėjas“ („Gamer“) ir „Surogatai“ („Surrogates“).

2010 m. kovo 3 d., trečiadienį, 18:00 val., ARTotekos kūrybinėse dirbtuvėse, A. Strazdelio g. 1, rengiama LUNI paskaita „Nebereikalingi kūnai“. Lektoriai – du kultūros kritikai, save vadinantys „mobiliaisiais teoretikais”, – Tomas Čiučelis ir Jurijus Dobriakovas. „Mobiliųjų teoretikų“ iniciatyvos tikslas yra dalintis analitinio mąstymo, rašymo ir viešo kalbėjimo patirtimi su platesniu žmonių ratu.

Skaityti daugiau...

Laisvajame universitete kalbėsime apie alaus istoriją ir jo gaminimą namuose

Skaityti daugiau...Laisvasis universitetas (LUNI) vasario 24 d., trečiadienį, 18:00 val. kviečia į teorinę ir praktinę paskaitą apie alaus istoriją ir aludarystę namų sąlygomis. Paskaita įvyks Vilniuje, kavinėje „Pas Erlicką“ (Maironio g. 1).

Su garbinga alaus istorija supažindins socialinių mokslų daktaras, profesorius Linas Čekanavičius – alaus istorijos, jo vartojimo kultūros bei tradicijų  studentas ir nenuilstantis alaus pasaulio piligrimas ir šio gėrimo skonių kolekcionierius. Antrojoje užsiėmimo dalyje savo patirtimi, kaip namų sąlygomis pasidaryti gero alaus, pasidalins „pasidaryk pats“ (DIY) filosofas, liaudies mokslininkas, didžiojo Vilniaus andergraundo portalo hardcore.lt redaktorius, grupės „SC“ muzikantas Micius Maumertas.

Pasak archeologų, žmonės skanavo alų dar prieš 8000-9000 metų. Apie tai liudija to laikotarpio Tigro ir Eufrato slėnyje rastuose moliniuose induose aptikti medžiagų likučiai – jie identifikuoti kaip induose buvusio alaus liekanos.

Teigiama, jog alaus atradimas pakoregavo istorinį vyksmą, nes paskatino neolito laikotarpio klajoklius rinktis sėslų gyvenimo būdą ir atsisakyti medžioklės žemdirbystės labui, mat alaus gamybai reikia užsiauginti javų, o javų lauką reikia nuolat prižiūrėti ir saugoti. Šį, rodos, beprotišką faktą pagrindžią tai, jog į kurią tik senovės civilizaciją bepažvelgtume, visur randama alaus pėdsakų: vienur jis buvo gaminamas iš miežių ar kviečių (Artimųjų Rytų šalyse),  kitur – iš kukurūzų (Amerikos žemyne), ryžių (Azijoje), sorgo ir sorų (Afrikoje).

Įdomu, jog seniausias rašytinis maisto gamybos receptas, kokį žino žmonija, yra būtent alaus gamybos receptas. Tigro ir Eufrato slėnyje rastose 6000 metų senumo molinėse šumerų lentelėse kruopščiai atvaizduotas alaus gamybos procesas ir duotas jo receptas, už kurį senesnių kol kas nerasta.

Pasak lektoriaus Lino Čekanavičiaus, net ir mums įprasta duona atsirado vėliau už alų. Mat kartą šumerai susiprato iškepti nuo to gėrimo likusius tirščius. Taip ir gimė duona, kuri buvo ir skanesnė, ir skalsesnė negu neraugintos tešlos papločiai.

 Daugiau informacijos galite rasti svetainėje www.luni.lt. Kviečiame pirmadieniais nuo 18 val. klausytis radijo laidos „LUNI valanda“ per Start FM (startfm.lt). Norėdami operatyviai gauti informaciją apie Laisvojo universiteto renginius, prisijunkite prie LUNI „Facebook“ grupės arba parašykite laišką Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. .

LUNI Vilnius iniciatyvinė grupė

2010 02 23

LUNI kviečia diskutuoti apie sovietmečio (ne)savumą

Skaityti daugiau...Dabartinėje Lietuvos viešojoje erdvėje sovietmetis suvokiamas kaip blogis, atneštas svetimųjų. Jis iš tiesų buvo atneštas, bet negali būti ignoruojamas, todėl kyla klausimas, ar penkiasdešimties metų laikotarpis nepadarė jo savu. Šiuo metu dominuoja bandymai sovietinę okupaciją pateikti kaip svetimą, o visus (ar beveik visus), prisidėjusius prie jos funkcionavimo, laikyti svetimų okupantų talkininkais.

Toks požiūris kelia abejonių, nes nesutampa su istoriniais faktais ir žmonių atmintimi, todėl tiesiog neįtikina. Šis sovietinės praeities traktavimas negali įsigalėti visuomenėje, todėl vyksta aktyvūs karai dėl atminties (Varlamo Šalamovo žodžiais, „kas ką permemuarins“), neleidžiantys atsirasti „pilietinei taikai“.

Vasario 23 d., antradienį, 18:00 val. kviečiame į istoriko V. Klumbio moderuojamą diskusiją „Apie sovietmečio (ne)savumą: tuomet ir dabar“. Renginys vyks restorano „Esse” antrojoje salėje, Gedimino pr. 50, Vilniuje (greta „Vagos” knygyno).

Valdemaras Klumbys – istorikas, neseniai apsigynęs disertaciją „Lietuvos kultūrinio elito elgsenos modeliai sovietmečiu“. Domėjimosi sritys: sovietmetis, kultūra, inteligentija, tautiškumas. Šioje diskusijoje bus siekiama bendrais bruožais aptarti:

1. Kaip sovietinio režimo savumas buvo suvokiamas sovietinėje Lietuvoje, kaip tas suvokimas kito bėgant laikui,

2. Kokios sovietmečio (ne)savumo įtvirtinimo strategijos vyrauja posovietinėje Lietuvoje bei kaip tai veikia Lietuvos šiandieną.

Daugiau informacijos galite rasti svetainėje luni.lt. Kviečiame pirmadieniais nuo 18 val. klausytis radijo laidos „LUNI valanda per Start FM“ (startfm.lt). Norėdami operatyviai gauti informaciją apie Laisvojo universiteto renginius, prisijunkite prie LUNI „Facebook“ grupės arba parašykite laišką Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..

Vilniaus LUNI iniciatyvinė grupė

2010 02 21

 

Pasiūlyk LUNI lektorių ir gauk nemokamą kvietimą į Vilniaus knygų mugę!

Skaityti daugiau...Visiems geros valios žmonėms siūloma puiki proga šį šeštadienį, vasario 20 d., apsilankyti „Litexpo“ rūmuose vykstančioje Vilniaus knygų mugėje. Tą dieną 18:00 val. konferencijų salėje 5.2 vyks diskusija „Lietuva postmodernybės burbuluose“ ir Vytauto Rubavičiaus knygos "Postmodernusis kapitalizmas" pristatymas. Dalyvaus knygos autorius, filosofas V. Radžvilas ir „Kitų knygų“ leidėjas G. Baranauskas. Šis šeštadienis mugėje paskelbtas „nekasdienių pasimatymų diena“, per kurią vyks daugybė kitų idomių diskusijų bei susitikimų. 

Kad gautum nemokamą kvietimą į mugę, tau tereikia pasiūlyti idomią LUNI temą arba lektorių. Siūlyti galima LUNI forume arba laišku Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..

P.S. Kvietimų skaičius nėra begalinis.

Skaityti daugiau...

              facebook lunirss lunitwitter luniwikipedia 32

Facebook

Vikipedija