b_850_315_16777215_00_images_iliustracijos_2014_vilnius_smetonos_rezimas.jpg

2014 m. sausio 13 d., pirmadienį, 18 val. Laisvasis universitetas (LUNI) kviečia į diskusiją „A. Smetonos režimo įtaka spaudos gyvenimui Lietuvoje" su knygotyrininku Tomu Petreikiu (VU KF Knygotyros ir dokumentotyros institutas). Renginys vyks VU Chemijos fakulteto 125 auditorijoje, Naugarduko g. 34, Vilniuje.

Renginys Facebook'e

Diskusijoje bus kalbama apie A. Smetonos 1926-1940 m. autoritarinio režimo įtaką spaudos gyvenimui Lietuvoje. Bus susikoncentruota į priemones, kuriomis režimas siekė radikalių permainų formuodamas jam palankią viešojo gyvenimo erdvę. Tam reikalui buvo pajungta Vidaus reikalų ministerija, Krašto apsaugos ministerija, Lietuvos kriminalinė policija, Valstybės saugumo departamentas, apskričių viršininkai, karo komendantai ir kitos valdžios įstaigos.

Siekta ne vien riboti užsienio spaudinių įvežimą į Lietuvą, griežtai kontroliuoti opozicinę spaudą, bet ir pašalinti iš aktyvios leidybinės veiklos ideologiškai angažuotas komercines leidyklas. Įtampa tarp valdančiojo režimo ir skaitlingos opozicijos kėlėsi į bažnyčių sakyklas, nelegaliąją ir užsienio spaudą, privačius pokalbius. Ginčai kartais peraugdavo ir į chuliganiškus veiksmus.

Pasiekti rezultatai buvo žalingi: skaitytojų poreikiai išliko mažaraščių akiratyje; knygų leidyboje atsilikimas nuo Estijos ir Latvijos buvo ženklus; periodinė spauda, negalėdama kritikuoti valdžios politikos, tapo nepatraukli ir t. t.

              facebook lunirss lunitwitter luniwikipedia 32

Facebook

Vikipedija